Priemyselná budova poskytuje praktický priestor, ktorý je predovšetkým funkčný a chráni pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi. Fasáda je však oveľa viac, ako len praktická časť plášťa budovy: je to tvár spoločnosti voči vonkajšiemu svetu a hovorí veľa o kultúre a identite spoločnosti.
Samozrejme, priemyselný priestor je už limitovaný vysokými požiadavkami, ktoré je potrebné splniť: musí tam byť dostatok miesta pre potrebné technické vybavenie a stroje. Miestnosti musia byť čo najlepšie prispôsobené prebiehajúcim procesom.
Pri návrhu plášťa budovy priemyselnej budovy by sa však nemali brať do úvahy len aspekty funkčnosti. Fasáda tiež zohráva dôležitú úlohu v korporátnej identite spoločnosti . Rovnako ako všetky ostatné formy reprezentácie navonok je rovnako dôležité, ako je navrhnutá architektúra sídla spoločnosti. Okrem čistého dizajnu sem patrí aj výber stavebných materiálov.
Aby bolo možné sprostredkovať súdržný a jedinečný obraz spoločnosti navonok, pri navrhovaní fasády by sa mala brať do úvahy firemná identita . Estetické aspekty by sa mali kombinovať s funkčnými a finančnými. Vhodný vzhľad sprostredkuje vašu firemnú identitu navonok a podporí firemný imidž, ktorý by sa mal sprostredkovať.
Ešte vám nie je jasné, ako navrhnúť plášť budovy tak, aby odrážal vašu firemnú identitu? Položte si nasledujúcu otázku: Ako by mala spoločnosť pôsobiť na ostatných? Máte radi moderné a inovatívne? Potom by sa týmto smerom mali uberať aj tvary, farby a zvolené materiály. Chceli by ste vašou spoločnosťou sprostredkovať obraz udržateľnosti? Potom by aj materiály na fasádu sídla vašej spoločnosti mali byť úsporné a udržateľné. Je dôležité, aby zvolené parametre dizajnu vyvolali v divákovi tie správne asociácie.
Čo je to vlastne obvodový a strešný plášť budovy? Tento pojem zahŕňa všetky komponenty budovy , ktoré ju uzatvárajú zvonku, t.j. strechu a fasádu.
V priebehu histórie sa obvodové konštrukcie opakovane prispôsobovali širokému spektru požiadaviek a na tento účel sa neustále optimalizovali. Kým spočiatku sa používali len ako ochranná vrstva pred poveternostnými vplyvmi, čoskoro sa z nich stalo niečo viac: mali byť vizuálne nápadné, napríklad aby odrážali symbol moci alebo zdôrazňovali kultúrne rozdiely. Geografická poloha a dostupnosť materiálov ovplyvnili aj vývoj obvodových plášťov budov. V budúcnosti pravdepodobne vzniknú takzvané „inteligentné“ obaly budov, ktoré sa prispôsobia svojmu okoliu. Obvodový plášť budovy vo všeobecnosti zohráva kľúčovú úlohu, najmä pokiaľ ide o neustále zvyšovanie energetickej účinnosti. Spektrum rôznych funkcií, ktoré v súčasnosti plní alebo môže plniť plášť budovy, neustále rastie a je čoraz rozmanitejšie. Dôležitou funkciou v meste sa stala napríklad ochrana pred hlukom a čoraz dôležitejším aspektom je aj špecifický kontrolovaný dopad svetla. V budúcnosti bude pre obvodové plášte budov ešte dôležitejšie kombinovať množstvo funkcií a zároveň vždy spĺňať určité požiadavky na dizajn. Zohľadňujú sa estetické a kultúrne požiadavky, ako aj ekonomické, ekologické a fyzikálne podmienky. Materiály sú znovuobjavované a ponúknu ešte rozmanitejšie možnosti dizajnu a funkčnosti ako dnes.
Vďaka novým technológiám budú materiály navzájom kompatibilné, ktoré predtým neboli. Takzvané aktívne plášte budov umožňujú výrobu energie: napríklad v zime by bolo povolené slnečné žiarenie, ale nie v slnečnom období. A ešte účinnejšia je aj cirkulácia vzduchu. Obvodový plášť budovy budúcnosti je inteligentný a dokáže kontrolovať stav vzduchu a následne regulovať cirkuláciu vzduchu vo vnútri priemyselných budov čerstvým vzduchom zvonku.
Požiarna odolnosť je schopnosť požiarnej konštrukcie odolávať účinkom požiaru bez straty jej funkcie počas určitého času. Podľa medzinárodného terminologického slovníka pre požiarnu bezpečnosť STN EN ISO 13943 je požiarna odolnosť schopnosť skúšobnej vzorky odolávať kontrolovanému ohňu, alebo poskytnúť ochranu proti nemu za určený časový interval.
Požiarna odolnosť je uvedená v produktových listoch a vyhlásení o parametroch pre označenie CE. Aký význam majú triedy požiarnej odolnosti?
E = Uzavretie miestnosti
Schopnosť komponentu s funkciou uzavretia miestnosti odolať požiaru iba z jednej strany. Zabráni sa šíreniu ohňa na stranu odvrátenú od ohňa v dôsledku prenikania plameňov alebo veľkého množstva horúcich plynov, čo by mohlo viesť k vznieteniu strany odvrátenej od ohňa alebo priľahlého materiálu.
I = Tepelná izolácia
Schopnosť konštrukčného prvku odolávať požiaru iba z jednej strany bez prenosu ohňa v dôsledku značného vedenia tepla z požiarnej strany na nepožiarnu stranu, čo by mohlo viesť k vznieteniu nepožiarnej strany alebo materiálu v blízkosti tejto strany, ako aj schopnosť zabezpečiť dostatočne silnú tepelnú bariéru na ochranu osôb v blízkosti komponentu počas príslušného klasifikačného obdobia.
W = žiarenie
Schopnosť komponentu s funkciou uzatvárania priestoru odolávať požiaru iba na jednej strane tak, že tepelné žiarenie namerané na strane odvrátenej od ohňa zostane po určitú dobu pod určitou hodnotou .
R= únosnosť
odolnosť proti zrúteniu v prípade požiaru; čas do kolapsu komponentu; R odporovej únosnosti, únosnosti, stability, priehybu a deformácie. R platí len pre nosné konštrukčné prvky, ako sú stĺpy, nosníky, nosné steny a podlahy (R neplatí pre nenosné steny)
Návrh budovy často vychádza z požiadaviek klienta, rozpočtu, komfortu a vzhľadu. Pri požiari môžete o toto všetko naraz prísť, dokonca viesť k bankrotom, alebo úmrtiam. Bezpečnosť by preto mala byť vždy východiskovým bodom plánovania